SIKÇA SORULAN SORULAR

Kartelanın eksik veya fazla çıkmasının sebebi nedir ?

Bir sipariş aldığımız zaman her şeyiyle tam olmasına dikkat ederiz ve ucu ucuna çalışmak her zaman için sipariş miktarının altında üretim demektir. Çünkü gelen kumaşlarda top başı veya top sonu, kenar payı, kat izi ,parça kumaşlarda leke,top kumaşlarda dokuma hatası gibi sebeplerle daima kullanılamıyacak bir bölge olur, bu bizim firemiz değildir, Sadece kartelası düzgün olmayacak yerlerin ayıklanmasıdır. Bununla birlikte ayrıca kesim ve diğer işlemler esnasında da bir miktar fire olur. Firmamız fire payını minumum ölçüde tutmaya özen göstermektedir. Bazı kumaşlarda ise kumaş enlerinin farklı (Aynı kumaş 3 değişik en ölçüsünde olabiliyor) olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı kumaşlarda fire payı planlandığı gibi olmaz ve bu durumda kartela üretimi daha az veya fazla çıkar.

Ne kadar kumaş göndermeliyim ?

Çoğunlukla iki tip çalışma şeklimiz vardır. Bunlardan birincisi;

a) Kumaşa göre : Kesilen metraja göre kartela isteniyorsa,kartelanın kabıda(Klasör) daha önceden belirlenmiş ise, böyle sipariş veren müşterilerde ne kadar kartela çıkarsa o kadar adet verilir. Kumaş eni ve boyu tarafınızdan biliniyorsa ne kadar kartela çıkacağı da aşağı yukarı ( ilk maddede belirtilen nedenlerden dolayı ) belirlidir.

b) Kartelaya göre : Eğer yeni bir kartela modeli çalışılmış ise o modele gidecek kumaş metrajı belirlenir bu metraj üzerinden kumaş istenir.Hangi tip çalışılırsa çalışılsın emin olunuz ki minimum kumaş firesi ile maksimum kartela yapılacaktır.

Kesim ölçüsü ile kartela boyu farklımıdır ?

Evet farklıdır. Size verilen metraj ölçüsünde kesilen kumaşlar kartela imalat aşamasında genelde 2 farklı ölçüde kesilir. Bunlardan birincisi kumaşın kartela ölçüsüne kesilmeden bir önceki fireli kesim ölçüsüdür.Burada kesim payı dikkate alınmalıdır. Son ölçü ise "kartela ölçüsüdür bu son aşamadır ve kesim hatası olmamalıdır. Çünkü kesim bittikten sonra yapılacak işler sınırlıdır. Kaliteli bir kartelacının bütün bu kesim problemlerini önceden görmesi gerekir.

Fiyatlandırma nasıl yapılıyor ?

Her kartela, sipariş veren firmaya özgü özellikler taşımaktadır,bu nedenle fiyat teklifleri standart değildir,Firmanın isteği ve kartelanın çıkma zamanı hesap edilerek fiyat teklif edilmesi uygun görülmektedir.

Fiyatı etkileyen temel konu,işgücü ve zaman maliyetidir, gün sonunda çıkacak kartela adedi fiyatı doğrudan etkiler. Eğer bu sayı artarsa bizim maliyetlerimiz düşecek ve fiyat ucuzluyacaktır. Eğer zor ve kademeli bir kartela ise gün sonunda daha az kartela çıkacak, maliyetler çoğalacak ve fiyat teklifimiz yükselecektir.

Tam olarak verilen tarihe uyuluyor mu ?

Bu soruya her zaman evet demek isteriz ancak zaman zaman bazı aksamalar sözkonusu olmaktadır, Tabi bunun sebepleri vardır bunlardan başlıcaları mekanik(Arıza,Elektrik kesintisi) ve insani(Hastalık,ani işten ayrılma gibi) arızi durumların meydana gelmesidir veya diğer renkleri geldiği halde bazı renkleri gelmediği için kartela tamamlanamamış ve beklemiştir vs. Ancak kaliteli bir kartelacı bahane bularak değil, işini zamanında teslim etmesiyle dikkat çeker. (Hafta içi fazla mesai veya hafta sonları çalışma gibi.) Her şeye rağmen müşteriyi bilgilendirerek 1 haftalık gecikme normal karşılanmalıdır.

Üretim aşamasının sağlıklı yürümesi için nasıl katkı sağlayabiliriz.

Bizce müşterilerimizin dikkat etmesi gereken önemli hususlardan biri kumaşları göndermeden önce,gönderilecek kumaşların varsa kartela olarak yoksa küçük parçalar halinde numunelendirilmesi,kodlanması ve sıralanmasının yapılmasıdır.Gönderilen kumaşların üzerine kodların yazılması ancak teyid için olmalıdır.

Etiketlendirme nasıl yapılıyor ?

Etiketlendirme : Kumaş serilerine vermiş olduğunuz model adı, kodu, eni vb. bilgiler basılır ve kumaşa yapıştırılır.

Teslimat yeri :

Kartelaların teslim yeri merkezimizdir.Kargo ve nakliyeden meydana gelecek arizi durumlar firmamızla ilişkilendirilemez.

Biz şimdilik bu sorularla kifayet edelim ancak siz değerli müşterilerimizin aklına takılan sorular var ise bize iletebilirsiniz ve biz bundan memmuniyet duyarız.